Αποκλεισμός-σοκ για Σόντερλινγκ!
Bookmark and Share
24/01/2011
Τένις

Εκτός προημιτελικών του Αυστραλιανού Open άφησε τον Ρόμπιν Σόντερλινγκ ο Αλεξάντρ Ντολγκοπόλοφ. Ο Ουκρανός τενίστας, νούμερο 46 στην παγκόσμια κατάταξη, έκανε τη μεγάλη έκπληξη κι επιβλήθηκε του Σουηδού (Νο 4) με 3-2 σετ, 6-1, 3-6, 6-1, 4-6 και 6-2.

Αντίπαλός του στους «8» θα είναι ο Άντι Μάρεϊ (Νο 5), καθώς ο Βρετανός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Αυστριακό Γιούργκεν Μέλτσερ (Νο 11) με 3-0 σετ, 6-3, 6-1 και 6-1, σε μόλις 94 λεπτά!

Ο Νταβίντ Φερέρ (Ισπανία, Νο 7) παρότι έχασε το πρώτο σετ από τον Μίλος Ράονιτς (Καναδάς, Νο 152), κατάφερε να επικρατήσει με 3-1, 4-6, 6-2, 6-3 και 6-4. Αντίπαλός του στα προημιτελικά θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ράφα Ναδάλ (Ισπανία, Νο 1-) και τον Μάριν Τσίλιτς (Κροατία, Νο 15).

Υπενθυμίζεται πως χθες αναδείχθηκαν τα δύο πρώτα ζευγάρια των προημιτελικών, Τόμας Μπέρντιχ (Τσεχία, Νο 6) εναντίον Νόβακ Τζόκοβιτς (Σερβία, Νο 3) και Ρότζερ Φέντερερ (Ελβετία, Νο 2) εναντίον Στάνισλας Βαβρίνκα (Ελβετία, Νο 19).

Στις γυναίκες, η Βέρα Ζβονάρεβα (Ρωσία, Νο 2) απέκλεισε εύκολα με 2-0 σετ, 6-4 και 6-1, την Τσέχα Ιβέτα Μπενέσοβα (Νο 60). Θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά μία ακόμη τενίστρια από την Τσεχία, την Πέτρα Κβίτοβα (Νο 28), η οποία επικράτησε της Ιταλίδας Φλάβια Πενέτα (Νο 25) με 2-1 σετ, 3-6, 6-3 και 6-3.

Η Αγκνιέσκα Ραντβάνσκα (Πολωνία, Νο 14) νίκησε την Σουάι Πενγκ (Κίνα, Νο 54) με 2-1 σετ, 7-5, 3-6 και 7-5. Στις «8» θα βρει μπροστά της τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Κιμ Κλάιστερς (Βέλγιο, Νο 3) και την Εκατερίνα Μακάροβα (Ρωσία, Νο 49).

Από χθες έχουν αναδειχθεί τα πρώτα δύο ζευγάρια των προημιτελικών. Η Καρολίνε Βοζνιάκι (Δανία, Νο 1) θα αντιμετωπίσει την Φραντσέσκα Σκιαβόνε (Ιταλία, Νο 7) και η Άντρεα Πέτκοβιτς (Γερμανία, Νο 33) τη Να Λι (Κίνα, Νο 11).

Πηγή: sport-fm.gr